Ведення конспектів для ефективного запамʼятовування

Здавалось би цілком закономірним те, що навчившись писати, ми автоматично набуваємо здатності правильно створювати конспекти. Проте, як показує практика, не така вже це елементарно проста справа.
Перш за все, варто відзначити, що  конспект не має нічого спільного із стенографуванням (синхронне нотування усної мови), адже записуючи кожне слово людина швидше втомлюється та використовує надвелику кількість скорочень та абревіатур, що ускладнює розшифрування даних. Конспектуючи, основний акцент робиться на фіксуванні важливих думок у короткому зрозумілому вигляді, адаптованому для ефективнішого запамʼятовування. Особливе значення відіграє система (послідовність та логічність) та ієрархія (заголовки, підзаголовки тощо). Розмір конспекту має складати 1/8 від довжини оригінального тексту.
Навіщо взагалі писати конспекти?
  • допомагають сконцентруватися на конкретній темі;
  • дозволяють швидше запамʼятовувати інформацію (задіюється довготривала памʼять);
  • організовує та упорядковує інформацію;
  • відділяє важливу інформацію від додаткової.
Основні правила ефективного конспектування:
  • орієнтуйтесь на найважливіших моментах;
  • розробіть власну систему скорочень (↑ збільшити, → виходячи із цього)
  • включайте у конспект таблиці, діаграми, графіки, малюнки, схеми, формули;
  • використовуйте символи для поміток (! важливо, * додатково);
  • обирайте маркери для фіксування основної інформації;
  • змінюйте шрифт (для швидкого пошуку матеріалу);
  • пишіть висновки (з метою конкретизації та узагальнення інформації).
Яким чином вести конспект:
  1. Метод Корнелла (угорі написати дату та тему; далі відрахуйте 5-7 ліній для короткого переказу, після чого проведіть вертикальну лінію, яка б поділила аркуш на дві сторони: ширшу ліву (ключові слова та терміни, дати, важлива інформація у дуже короткому вигляді) та вужчу праву (значення термінів, ідеї, особливості та характеристика інформації поданої у лівій частині);  
  2. Ментальні карти (інтелект-карти) (записуємо в центрі аркуша слово, ідею чи тему; проводимо лінію від центру листа до центральних ідей, які випливають із загальної теми – головного слова чи словосполучення; далі проводимо ще декілька ліній від центральних ідей); 
  3. Метод боксів (кожен тематичний блок інформації поміщається в окремий блок); 
  4. Flow method (метод вільних асоціацій) (записувати лише ключові тези, далі розмірковуючи самостійно записувати власні думки, ідеї, висновки, асоціації, спогади тощо). 
Памʼять – певне, одна найважливіших речей, які ми маємо. Адже, памʼятаючи нашу особисту історію життя, ми залишаємося тими, хто ми є, постійно приймаючи рішення якою мірою змінюватись та який напрям для цього обрати. Без памʼяті ми втрачаємо здатність усвідомлено обирати…
Саме тому дуже корисно вести конспекти (більшість називає щоденниками) особистої історії, досягнень та невдач, які допоможуть нам завжди памʼятати про те, ким ми є та обирати, ким бути наступної миті.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Адаптація 1 курсу!

Діагностика емоційних бар’єрів у міжособистісному спілкуванні

Проект "Зроби вдих - насолодись моментом"