Музикотерапія

Музика має чудодійну властивість повертати нас у минулі, просякнуті смутком періоди життя або занурити в нестримну радість із присмаком гіркуватої ностальгії. Без неї не обходиться жодного торжественного заходу, або ж трагічного, коли вона, за традицією, супроводжує в останню путь. Вона акомпанує нам, коли ми падаємо, та, піднімаючись, досягаємо успіху. Ми наспівуємо невигадливу мелодію, коли сповнені натхнення та чуємо її відлуння, коли замовкаємо, запираючи себе у клітці депресії та самовідчуження. Більш того, все наше життя проходить у певному стилі: один сконцентровано слідує канонам класичної музики, поки інші імпровізовано рухаються по життю в ритмі блюзу, деяким зручніше танцювати в ритмі диско, а хтось проживає кожен день під гімном «Smoke On The Water» лавіруючи між рифами та психоделічними хвилями хард-рок музики.
Вплив музики на свідомість людини важко не визнавати. Під її мудрим керівництвом ми розмислюємо над минулим, відчуваємо смак теперішнього та творимо майбутнє. Окрім того факту, що улюблена музика запускає по тілу хвилю задоволення, вона володіє ще декількома властивостями, які можуть мати позитивний вплив у разі практикування музикотерапії. Справа в тому, що при цьому можна регулювати тривожність, підвищити мотивацію, покращити пам'ять та концентрацію, а також (як не дивно!) здатність до аргументації (та інших когнітивних навиків). Крім того, людина наповнюється енергією, стає бадьорішою, активнішою. Такий ефект можна прослідкувати на концертах, коли відчувається як музика об’єднує, але це стосується переважно цінителів одного жанру.
Одним із засобів знаття стресу та досягнення повного розслаблення є релаксація за допомогою музики. Нижче прикріплене відео, яке допоможе досягти такого стану.
Вчені виявили, що класична музика (зокрема композиції Моцарта) активізує увагу, покращує концентрацію та пам'ять.
Композиції напряму хеві-метал дозволяють прожити емоції гніву та накопленої агресії, а не тримати їх в собі. Таким чином деструктивна енергія не направляється ні на себе, ні на оточуючих. Але це ні в якому разі не характеризує людей, у яких улюбленою музикою є саме така, як агресивних, скоріше таких, які затримують негативні емоції у собі, а для їх вивільнення потрібна такого типу «розрядка».
Якщо відчуваєте тривожність або паніку, допомогти повернутися у стан спокою та гармонії допоможе ембієнт. Якщо неусвідомлена тривожність з’являється перед виходом у людні місця, рекомендується прослухати ембієнт, який імітує звуки великого міста.
Джаз сприяє підвищенню розумових здібностей людини завдяки впливу на здатність навчатися (за умови, якщо людина грає джаз), швидкість реакції та логічне мислення. Окрім цього, така музика може ввести в легкий стан трансу, заспокоїти та розслабити людину.
Як не дивно звучить, але прослуховування «сумної» музики має позитивний вплив на людину: покращує навички емпатії, ефективного вирішення життєвих труднощів, дозволяє виплеснути негативні емоції.
Проте, коли вам потрібно сконцентруватися, в жодному разі не вмикайте плейлист із улюбленими композиціями, це сприяє відволіканню, рівно тією ж мірою, якому сприяє музика, яка нам не подобається.
Дуже часто чую відповідь на питання «Чим ти займаєшся?» «Слухаю музику», проте дуже часто ми підміняємо термін «прослуховування» та «сприйняття фонового шуму». Так, навіть музика, яка нам більш ніж просто подобається може для нас бути «фоновим шумом». Аби відчути всю повноту впливу музики, необхідно навчитися правильно її слухати. Американський композитор Еліот Шварц запропонував сім кроків для повного занурення у музичний світ:
  • музику потрібно відчувати, навчитися будь-які звуки сприймати як музику (краплі дощу по склу, шум прибою, увімкнення сигналізації), а всі звуки в цілому – як єдину композицію;
  • відчувати плин часу та як це відображається у музиці, наприклад, зміна темпу;
  •  розвивати музичну пам'ять, яку можна тренувати співставляючи та порівнюючи різні мелодії та цілісні композиції;
  • дізнатися більше про теорію музики, говорити її «термінами», орієнтуватися у  стилях і техніках, які відрізняють певного музиканта чи групу від інших;
  • вчитися орієнтуватися у композиції, відрізняти прийоми та техніки, помічати їх послідовність;
  • прослуховувати музику такою, якою вона є, не домислюючи моменти, які хотілось би почути або замінити;
  • цікавитися історією написання композиції, текстом пісні, біографією автора, аби прослуховування було якомога об’єктивнішим.
Пропоную перейти за посиланням ("Музичний тренінг"), щоб зануритися у власний внутрішній світ через сприйняття музики.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Адаптація 1 курсу!

Діагностика емоційних бар’єрів у міжособистісному спілкуванні

Проект "Зроби вдих - насолодись моментом"