Креативне мислення

Геній бачить те ж саме, що й інші люди,

однак думає про що ще ніхто не думав.

нобелівський лауреат Альберт Сент-Дьйорді


Ви коли-небудь задумувалися чим саме відрізняється геніальна людина від обдарованої? Правильно, обдарованість – характеристика кожної людини, питання лише в тому знає вона про це чи ні, а із «майже науковим» визначенням геніальності ви вже ознайомились, перечитуючи епіграф до сьогоднішньої статті. Я впевнена, не часто можна зустріти людину, яка вважає себе генієм, тому пропоную із цього складного феномену виокремити один із його якісних компонентів – креативність, тобто здатність, ухиляючись від традиційних схем мислення, поглянути на предмет пізнання із незвичної, оригінальної точки зору.
Описана нижче історія може проілюструвати, яким чином здатність мислити нестандартно може привести не лише до успіху у певній сфері, а й задати та стимулювати пріоритетний напрям розвитку країни.
У 1954 році британський уряд проводив тендер, повʼязаний із розподілом частот комерційного телебачення для різних регіонів країни. В участі була зацікавлена дуже велика кількість компаній. Вони аналізували демографічну ситуацію в різних регіонах, щоб визначити, які з них є найбільш багатими (і, відповідно, можуть принести великий дохід). В результаті основні зусилля були сконцентровані у Лондоні та на південному сході країни.
Сідні Бернстайн був генеральним директором невеликої мережі кінотеатрів під назвою Granada Cinemas. Він також захотів прийняти участь у тендері. Сідні дав своїм співробітникам завдання: «Не шукайте найбагатші регіони. Знайдіть регіон із найгіршими кліматичними умовами. Дізнайтеся, в якому регіоні частіше за все йдуть дощі». Виявилося, що таким регіоном був північний схід Великобританії. Granada взяла участь у тендері по цьому регіону, і виграла його. Ідея Бернстайна полягала в тому, що краще працювати в регіоні, де часто йдуть дощі, що змушує людей частіше залишатися вдома та дивитися телевізор.
Звісно, не кожен із нас в майбутньому планує власними силами змінити хід розвитку держави, проте, якщо не брати надто масштабно, а сконцентруватися на своєму житті, то, впевнена, ви обов᾽язково знайдете застосування проявам своєї креативності. Інше питання як саме її розвивати. До вашої уваги пропоную підбірку завдань, які допоможуть:
·        виробити навички ефективного вирішення безвихідних ситуацій;
·        освоїти процес генерації ідей;
·        застосовувати винахідливі ідеї для вирішення проблемних ситуацій;
·        розвивати спостережливість та звертати увагу на дрібниці;
·        стати більш гнучким та оригінальним;
·        практикувати техніки для розвитку асоціативного та критичного мислення;
·        знайти шляхи до самореалізації та самопізнання.
 
Вправа «Шість слуг»
Щоб вирішити будь-яку проблему, для початку, потрібно в ній досконало розібратися. У цьому може допомогти простий інструмент аналізу проблемної теми. Його суть полягає у використанні наступних питальних слів у позитивному та негативному формулюваннях: що, чому, де, коли, як і хто. Сформулювавши проблему для аналізу, формулюємо відповідні запитання та відповідаємо на них.
Наприклад, взявши за основу історію про тендер по розподілу частот комерційного телебачення, приведемо приклади запитань:
·        Що сприятиме поширенню комерційного телебачення по країні?
·        Що перешкоджатиме поширенню комерційного телебачення по країні?
·        Чому велика кількість компаній аналізує саме демографічну ситуацію по регіонам?
·        Чому не варто приділяти особливу увагу демографічній ситуації?
·        Де (в якому регіоні) найчастіше користуються телебаченням?
·        Де (в якому регіоні) потреба у користуванні телебаченням нижча?
Відповівши далі на всі запитання, можна прийти до вирішення цієї ситуації. Здається, що витрачається дуже багато часу, проте, якщо задуматись, на прокручування проблеми в голові без її вирішення ми витрачаємо куди більше часу та внутрішніх ресурсів.
Вправа «А що якби..?»
Аналізуючи проблемну тему, можна застосувати техніку «А що якби..?», яка полягає у тому, щоб сформулювати якомога більше питань, які потім слід обдумати, навіть всупереч неможливості чи кумедності.
Наприклад, компанія-виробник кормів для котів та собак планує розширити виробництво. Для цього потрібно налагодити продаж за рахунок ефективного впливу реклами. Для цього, використовуючи дану техніку «А що якби..?», співробітники продумують запитання, одним із яких є неоднозначне «А що якби собаки та коти могли розмовляти?»
Як ви помічали, ідея про собак та котів, які «розмовляють» у рекламному ролику хоча й креативний, проте на сьогодні дуже популярний спосіб привернути увагу до свого продукту. Виробник, який вперше використав такий рекламний хід, безсумнівно, мав велику популярність. До речі, саме «ефект ляльки Kwepi» (Kewpie doll effect) змушує нас підсвідомо з ніжністю реагувати на «по-дитячому» милих тварин.
Вправа «Досвід поколінь»
Запитайте себе, як із певною проблемою впоралися б різні відомі люди (Джон Кеннеді, Стів Джобс, Іммануїл Кант, Ден Браун, Сідні Бернстайн тощо) або персонажі (Шерлок Холмс, Ліззі Беннет, Ебенезер Скрудж, Дон Кіхот, Міранда Грей тощо). Фантазуйте, спробуйте розширити межі вашої уяви. Записуйте всі можливі варіанти, навіть якщо вони здаються вам дивними, кумедними, надто простими або неможливими. Переглядайте записане, доповнюючи новими ідеями.
Вправа «Ключ»
Візьміть в руки будь-який предмет і скажіть: «В ньому знаходиться ключ до вирішення проблеми (завдання)». Почніть думати над тим, як саме цей предмет може бути корисним у конкретній ситуації. Наприклад, уявімо, що письменник має бажання вийти із періоду застою та почати писати роман. Раптом в поле його зору потрапляє чашка гарячої міцної кави. Він може відмітити для себе декілька варіантів застосування цього предмету для вирішення своєї проблеми:
·        Запросити друзів, з якими можна випити кави та обмінятися новою інформацією та враженнями, що може стимулювати творчий процес та сприятиме появі натхнення;
·        Зробити для себе зручний робочий графік, з урахуванням перерв, на яких буде змога побалувати себе запашною кавою із тістечком;
·     Щоразу, коли він питиме каву, описуватиме свої відчуття, намагаючись не повторювати попередні висловлювання або формулює невелику словесну подяку за «смачне проведення часу». Можна розповісти про вдалий день або цікаву подію.
Вправа «З’єднай мости» (за методом фокальних об’єктів Чарльза Вайтінга)
Пропонується обрати декілька будь-яких (3-5) слів-іменників, а потім спробувати скласти з ними розповідь. Поступово збільшуйте кількість слів. З часом ви здивуєтеся наскільки органічно поєднуються, здавалося б, непоєднувані слова. Далі ускладнюємо завдання: об’єднуємо властивості декількох предметів в одному.
І наостанок, хотілося зазначити, що корисним також буде вирішення проблемних задач нестандартним способом. Рекомендую: Филлипс Ч. ХОЧУ… быть самым умным! 300 задач: логика, креатив, быстрое, нестандартное, тактическое, образное мышление / Чарльз Филлипс; [пер. с англ. Д.А. Куликова]. – Москва : Эксмо, 2015. – 544 с.
Задача «Тест для Террелла»
Коли Террелл прийшов на співбесіду в банк, де він дуже хотів працювати, йому дали лист паперу з пустим полем, як на малюнку нижче. Йому повідомили, що завдання полягає в тому, щоб розмістити всі цифри – від 1 до 16, заповнивши квадрат таким чином, щоб сума чисел по горизонталі, вертикалі та діагоналі дорівнювала 34. Йому вдалося успішно пройти співбесіду, виконавши завдання. Спробуйте й ви.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Якщо ви довгий час роздумуєте над «хитрим квадратом», чекайте підказку у наступній статті, присвяченій креативному мисленню. 

Використовувалися матеріали з книги: Слоан Пол. Искусство мыслить незаурядно. Пер. с англ. – К.: Companion Group, 2011.  224 с.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Адаптація 1 курсу!

7 ключових навичок «@WarLifeSkills»

Секрети стресостійкості